Az eper az egyik legegészségesebb gyümölcsök egyike. Magas C-vitamin tartalma mellett sok benne a folsav, B6 vitamin és a kálium. Magas rosttartalmú, kalória és cukortartalma pedig alacsony.
Régebbi nézet, miszerint a potenciálisan allergizáló élelmiszereket másfél vagy akár 2 éven túl ajánlott bevezetni a gyermek étrendjébe, ezzel csökkentve az allergia kialakulásának veszélyét, mára megdőlt, ugyanis tanulmányok igazolják, hogy az 1 éven túli allergén bevezetés nem csökkenti az allergia kialakulásának veszélyét, sőt a későbbi allergén találkozás növeli azt.
Az AAAAI (American Academy of Allergy, Asthma & Immunology) szerint még az erősen allergén élelmiszerek is bevezethetőek a baba étrendjébe, miután fogyasztott pár szilárd alapanyagot (nem elsőként adva a csecsemőnek és mindig csak kis mennyiséggel kezdve). Hivatalos magyar ajánlás szerint is adhatóak az apró magvas gyümölcsök 1 év előtt, de kezdetben csak kis mennyiségben. Első kóstoltatásra fél-1 szemet célszerű adni a babának, 3-4 napon keresztül, figyelve az esetlegesen jelentkező tüneteket.
Az eper (és egyéb apró magvas, bogyós gyümölcs) nem számít erősen allergénnek, de bevezetése a gyermek étrendjébe körültekintést igényel, ugyanis:
- hisztamin felszabadulást idéz elő, ami arra érzékenyeknél allergiaszerű tüneteket válthat ki,
- száj körüli irritációt okozhat a benne található savak miatt (emellett egyéb más savas élelmiszerekre is jellemző: citrusfélék, paradicsom). Nem tekinthető allergiának, csak irritáció. Nedves ruhával lemosva a gyermek száját, rövid időn belül elmúlnak a kiütések.
- alakja, mérete fulladásveszéllyel járhat. Ha a gyermek olyan idős korában kóstolja, mikor még nem eszik falatokat, akkor kezdetben érdemes turmixolni, esetleg passzírozni is, a magok eltávolítása végett. Ezt nem a potenciálisan fellépő allergiás reakció csökkentése céljából érdemes tenni, hanem így könnyebben fogyasztják a babák a sima pürét. Majd mikor biztonsággal fogyasztja a gyermek a falatkákat, akkor darabokban kínálhatjuk számára az epret.
Ha a gyermek ekcémában szenved vagy élelmiszer-allergiája van, az allergének és egyéb potenciálisan allergiás reakciót kiváltó élelmiszerek bevezetése előtt érdemes gyermekorvossal konzultálni.
Élelmiszer allergia esetén a test válaszreakciót ad az elfogyasztott ételben található fehérjére. A reakció lehet enyhe vagy súlyos. Tünetek:
- csalánkiütés vagy viszkető bőrkiütés,
- duzzanat,
- légzési nehézség,
- hányás, hasmenés,
- sápadt bőr,
- eszméletvesztés,
- súlyos esetekben a test több részét érinti egyszerre, ezzel életveszélyes állapotot előidézve.
Felhasználás: Alaposan mossuk meg az epret, de ne áztassuk, különben veszít zamatából. Mindig közvetlen fogyasztás előtt mossuk meg, különben hamarabb megromlik.
Friss, hazai epret kínáljunk a babának, melynek szezonja május közepétől kezdődik.
Tárolás: Érdemes hűtőben tárolni. Gyorsan romlik, penészedik.
Tartósítás: A szezon alatt érdemes fagyasztani későbbre. Pürésítve is jól fagyasztható vagy egészben, mely igaz, hogy felengedés után összeesik, de süteményekbe kiválóan felhasználható.
Ha szeretnél egy helyen mindent megtudni a hozzátáplálásról, a Babada.hu-n élő online tanfolyamot és online hanganyagot is találsz, amelyek segítségével minden hozzátáplálással kapcsolatos kérdésedre választ kaphatsz!
Ha nem szeretnél lemaradni a következő bejegyzésekről, és kíváncsi vagy egyszerűen elkészíthető, egészséges babaételek receptjére, akkor lájkold a blog Facebook oldalát: Babada Facebook
Forrás:
https://www.healthline.com/health/parenting/can-babies-eat-strawberries#Introducing-Strawberries
Fotó:
Unsplash / @NordWood